pátek 29. května 2009

Postkurátorská situace NoDu


V NoDu se včera večer uskutečnila diskuse s Milanem Kohoutem (který má v Galerii NoD výstavu, svou první v Čechách), která následovala promítání filmu Radical Jesters (Radikální vtipálci), dokumentu o mediálních aktivistech jako jsou Guerrilla Girls, Bread and Puppet či Improv Everywhere. Celkem klasicky pojatý dokument, sestávající zejména z komentářů aktérů, občas s prostřihem archívních záběrů, zachycuje pouze malou, ovšem velice viditelnou část mediálně hackerské scény. Milan Kohout, který je v dokumentu taktéž zastoupen, vyprávěl o svých zkušenostech performera ve Státech (žije v Bostonu) a jeho nekompromisní kritický postoj vyvolal nezvykle vášnivou debatu, mj. o feminismu, estetice, americké politice, svobodě vyjadřování a osudech českého undergroundu; Orwellovi, Obamovi, Havlovi a dalších tématech. Zatímco Kohoutovi bylo vytýkáno příliš černobílé vidění světa, někteří čeští diskutéři se kupodivu prokázali jako neznalí tematiky, historie feminismu i jazyka pro diskusi o uměleckém aktivismu.

Diskuse o svobodě vyjadřování byla obzvlášť aktuální vzhledem k tomu, že kurátor NoDu a výstavy Milana Kohouta, Milan Mikuláštík, dostal den předtím výpověď mj. proto, že využíval své svobody vyjadřování (viz rozhovor s ním, publikovaný v A2 č. 11). Galerie NoD tedy nemá a nadále asi ani nebude mít kurátora. Ten večer však k diskusím o odvolání Milana Mikuláštíka nedošlo: možná je zde o podobných věcech možné diskutovat pouze, dějí-li se jinde, anebo až z jistého časového odstupu. Zatím se zdá, že události v NoDu jsou většinou interpretované spíš jako zábavná kuriozita.

Choreografie tiků

Japonský umělec Daito Manabe vytvořil krátký klip, v němž hraje elektrickými stimuly nervů na čtyři lidské obličeje. Jejich tiky vytvářejí pozoruhodně sladěný celek všemožných tiků, šklebů a křečí. Zvukovou animaci stvořil Taeji Sawai.

Carousel

Ačkoliv se to může zdát nepravděpodobné, tak následující šílená akční scéna, která zamrzla v jednom okamžiku, je reklamou na schopnosti nové televize od firmy Philips. Krátkou filmovou smyčku nazvanou Carousel, u níž si říkáme "jak sakra tohle může vzniknout", natočil švédský režisér Adam Berg.

Internetové memy


Novinář Andy Baio vybral několik notoricky známých obrazů nebo videí z YouTube, vymazal z nich lidské postavy a ostatní předměty a vytvořil fotografie, které zejí prázdnotou. Pro ty, kteří původní obrazy a videa neznají budou fotografie působit docela nudně, těm, co je znají na nich naopak bude něco chybět. Když si na fotografii kliknete, zobrazí se původní scéna se všemi objekty. Ověřte si, jak se na vás přenášejí internetové memy.

čtvrtek 28. května 2009

The Quarterly Conversation 16


Na webu se objevilo nové číslo literárního magazínu The Quarterly Conversation. Najdte v něm rozhovor s řeskou spisovatelko Amandou Michalopoulou, esej Jeremyho Hatche o tom, co mají spisovatelé udělat pro to, aby si jejich knihy udržely zájem čtenářů alespoň deset let, ukázku z knihy mexického spisovatele Juana Villoroa El Testigo, mnoho recenzí na většinou překladovou literaturu, která v poslední době vyšla v anglickém jazyce a především esej Scotta Esposita o kompletní tvorbě Cormaka McCarthyho.

Po dlouhých jednáních přijíždí taneční soubor Montalvo-Hervieu


Festival Tanec dětem, který předskakuje samotnému Tanci Praha, běží už od 23. května, taneční hvězdy však do Česka zavítají až v červnu. "Dlouho jsme neměli na programu tak prestižní, ale ani tak drahý soubor," řekla na včerejší tiskové konferenci Yvona Kreuzmannová, ředitelka festivalu Tanec Praha, o hostování francouzského souboru Montalvo-Hervieu, který v Hudebním divadle Karlín festival odstartuje. Zhruba 24členný soubor tanečnic a tanečníků různých národností a tanečních i hereckých školení uvede představení s technicky velmi náročnými efekty inspirované Gershwinovou hudbou a skladatelovým životem. Jednání se souborem trvala několik let, než se podařilo jeho hostování skutečně uskutečnit.

Ze Slovenska přijede inscenace Canto Hondo; hlboká pieseň o nej..., která získala loňské Dosky, obdobu domácího Radoka.

Letošní ročník Tance Praha má dosud největší regionální rozsah - poprvé se bude konat celkem v devíti městech. Nově například v Plzni, která kandiduje na Evropské město kultury a která si, podle Kreuzmannové, uvědomila, že jí moderní taneční divadlo chybí (má však baletní soubor v Divadle J.K.Tyla). Například v Hradci Králové se zase Tanec Praha propojil s Novou sítí a mezinárodním festivalem Divadlo evropských regionů.

Finanční problémy festival ani letos zcela nezažehnal, dotklo se ho ministerské seškrtání financí na živou kulturu o 35 procent. V duchu hesla "musíme si pomáhat" proto také letos spolupracuje s Divadlem Archa, která v jeho rámci uvádí svá představení - například hostování nizozemské choreografky Anouk van Dijk.

Divadlo Archa navíc v době konání festivalu slaví své 15. výročí. 7.6. od 15 hodin proto chystá oslavu. Program, který bude trvat 15 hodin (od odpoledne do rána), je veřejnosti volně přístupný zdarma. Ondřej Hrab, ředitel Archy, slibuje, že se divadlo na tu dobu změní ve velkou kavárnu s palubami a kulturními překvapeními.

středa 27. května 2009

Steve Reich získal Pulitzerovu cenu

Jeden z nejvlivnějších hudebních skladatelů současnosti, minimalista Steve Reich (nar. 1936), získal letos hudební Pulitzerovu cenu za svou novou skladbu Double sextet. Skladbu můžou hrát buď dvě sexteta složená z flétny, klarinetu, houslí, cella, vibrafonu a piana, nebo pouhé jedno sexteto, které hraje současně s magnetofonovou nahrávkou. Více o ceně a konceptu skladby, v níž dvě identická hudební tělesa hrají proti sobě, se dočtete zde

Zde (1, 2, 3, 4, 5, 6) najdete povedený dokument, v němž je všechno podstatné. 

A zde je záznam jednoho z Reichových nejznámějších kusů, Piano phase z roku 1967.

Crwecon 2009 už v sobotu


V sobotu 30. května se uskuteční další setkání komiksových fanoušků nazvané podle jednoho z prvních českých komiksových vydavatelů a jeho magazínu Crew. Letos bude setkání hostit pražský Club Cross, začíná se v devět ráno, od desíti můžete navštívit přednášku o komiksovém Jamesi Bondovi, ve 13.00 poreferuje Tomáš Prokůpek o komiksu ze zemí bývalého Sovětského svazu a v 16.00 bude vyhlášena čtenářská cena Fabula Rasa za loňský rok. V Malém sále zatím nakladatelé prozradí co se chystají vydat z komiksu letos, v Japonském sále se dozvíte, co nového v manze (a můžete shlédnout pár anime filmů), navíc se můžete zůčastnit některého z workshopů, nebo si jen doplnit komiksovou sbírku. Vstup je zdarma!

Munroová získala Man Booker International 2009


Držitelem literární ceny Man Booker International se nakonec nestal Arnošt Lustig, ale Kanaďanka Alice Munroová. V češtině vyšly dvě její sbírky povídek, Už dávno ti chci něco říct a jiné povídky (2003) a Nepřítel, přítel, ctitel, milenec, manžel (2009), obě v překladu Aleny Jindrové-Špilarové vydalo nakladatelství Paseka. Autorka píše především povídky, zatím poslední sbírka jí vyšla v roce 2006 (The View from Castle Rock). Munroová je teprve třetí držitelkou této ceny za celoživotní přínos literatuře, která se uděluje jednou za dva roky. Před ní ji dostali Ismail Kadaré (2005) a Chinua Achebe (2007).

Jen si tak trochu skočit

Damien Walters je kaskadér, který si potrpí na skákání. Má i vlastní školu, kde učí zájemce, jak se životem proskákat. Umění skoku nebo také pohybu v přirozeném prostředí se říká parkour...

úterý 26. května 2009

Galerijní mapa Prahy se zahustila

Na Ovocném trhu číslo 573 v centru Prahy se dnes otevřela nová galerie Vernon City, a to výstavou No reply necessary! Účastní se jí sedm současných umělkyň a umělců: Daniel Hanzlík, Jan Pfeiffer, Lukáš Machalický, Martin Kocourek, Darina Alster, Robert Šalanda a Florian Grond. Koncert skupiny Duchess and the kittens s famózně excentrickou zpěvačkou, vystřídaly Darina Alster, Anja Kaufmann a Johana Střížková s interaktivní performancí Tarot.Constellations. Darina Alster se svými tarotovými inspiracemi bude v galerii osobně k vidění ještě 3., 17. a 24.6. vždy od 14 do 19. S videotarotem ostatně absolvovala na AVU. "Fascinuje mě propojovat nejnovější technologie s nejstaršíma médiema. Tarot, psychologický vykladačství, performance pro video, čili film a dotykovej monitor, prostoupení hranic mezi technikou a dotykem, kdy jako dítě ukážeš: Tady!" - citoval Alster v roce jejího absolutoria časopis Umělec (3/2007).

Darina Alster na YouTube:

Špenělština s napětím

Chcete se naučit základy španělštiny? Pokud již umíte alespoň trochu anglicky, můžete k tomu využít interaktivní kurz, který na svých stránkých nabízí britská BBC. Seriál Mi Vida Loca získal navíc ocenění BAFTA 2009 pro nejlepší interaktivní pořad. Vedle napínavého děje máte možnost prohlížet si učebnici i stručná shrnutí. A pokud vás španělština naláká, můžete si na stránkách BBC vybrat jiný kurz. Třeba gaelštinu.

pondělí 25. května 2009

Knižní krize v Maďarsku


"Pojďme vysypat naše knihy do Dunaje, nebudeme na tom hůř", prohlásil jeden z maďarských nakladatelů. Ekonomická krize stojí v Maďarsku za klesajícím zájmem o knihy a situace chtějí využít především velcí distributoři. Firma Libri odmítá distribuovat knihy s marží menší než 60%, o měsíc dříve zvedl marži na 50% další distributor, Bookline. V minulém roce přitom marže pro distributory činila v průměru 45 - 50%. Nejvíce ohrožená jsou malá nakladatelství, která bez velkých distribučních firem nemají šanci přežít.

Voňavý film? Film pro všechny smysly!


Dne 27. 5. od 19:00 provoní Francouzský institut (Štěpánská 35, Praha 1) aromatický film Fabrice Hybera Cent sans sens. 18-timinutové video se promítá spolu s čichovou kartou, kterou dostane každý divák, aby svůj zrak a sluch při vnímání snímku rozšířil o čichové vjemy. Přítomen bude dokonce i samotný Hyber, umělec mezinárodního významu, jenž se pohybuje mezi malbou, kresbou, sochařstvím či videoinstalací a jehož ironické dílo je neustálým "work in progress".

Po voňavé projekci představí další své projekty, kterými se proslavil - například hranatý míč nebo největší mýdlo na světě o váze 22 tun s názvem Traduction, jež bylo vytvarováno v korbě kamionu a putovalo pak mezi supermarkety řetězce Leclerc. V roce 1997 byl Fabrice Hyber vybrán, aby reprezentoval Francii na 47. Bienále v Benátkách, odkud se vrátil se Zlatým lvem za transformaci francouzského pavilonu na nahrávací studio, ze kterého se vysílal pořad Eau d´or, eau dort, odor (překl. Zlatá voda, spící voda, vůně). Proslavil se také instalací internetového portálu na pařížský Vítězný oblouk

Aromatický film se ve Francouzské institutu promítá v rámci Voňavého týdne, v němž od 25.5. do 29.5. přičichnete k tomu, jak se vyrábějí francouzské parfémy či klobouky nebo jak tvoří francouzská umělkyně Amande In, která pořádá v Francouzském institutu výstavu s názvem Amélie a bude číst ze své nové knihy Déja vu

sobota 23. května 2009

Oslněné kamery

Sdružení Social Impact, sídlící v rakouském Linci upozornilo na všudypřítomnost kamer ve městě. Několik dní po sobě pořádali veřejné prohlídky města po trase, která se vyhýbá prostorám sledovaným kamerami, případně kamery oslňovali připravenými protikamerovými štíty.

kam s ním?

V dnešní nejisté době si mnoho z nás klade otázku, kam uložit úspory, aby nedošly úhony v některém z krachujících bankovních domů, nestaly se obětí všemožných vykuků či nám je jen zbytečně neohlodávala inflace.
Možností se naskýtá mnoho, někdo radí
zlato, jiný díla mladých umělců. Investovat se dá i do oblečení. Přesto já říkám: POSTEL!
Nemám teď na mysli oblíbený finanční ústav našich babiček, ale postel jako takovou.

Zde jeden
konkrétní tip (zaujme už jen svými rozměry).

pátek 22. května 2009

výstava v obýváku?


Proč by měly výstavy probíhat jen v galeriích či ve veřejném prostoru? Zajeďte do obýváku do Kolína na párty, bryndzové halušky, salátový workshop, povídání i výstavy, projekce a muziku předních tvůrců nejen z české kotliny! Nečekejte však tradici upjatých salónů 19. století, spíše atmosféru rodinných návštěv - pravda, trochu netradičních.

OBÝVÁK * OLOHUONE * LOUNGE * WOHNZIMMER

22.5. - 31.5. budou v rámci projektu Zürich-Praha-Kolin ZPATECNI č.3 v kolínském D.I.V.O Institute přezentovat své práce ADD soundsystem 3.0 (Radim Labuda (SK)& Steve Smith / Mindbeam Music (NYC) (addsoundsystem.org, mindbeammusic.com)Ingo Giezendanner (CH) (grrrr.net)Janne Tervakari (FIN)
kurátoři: Mark & Sonja Divo - Vectomovrefreshments/občerstvení: Jakub Hradíleksound artists, musicians/muzikanti & DJs:DJane Deus Ex Machina (cz)DJ Francoise Perrin (cz)Mindbeam Digidub w/ DJ Stevie Weenie (nyc)Groteska (us/cz)Michal Mariánek (cz)Beseppy (us)Tomáš Vaněk (cz)Akita.Y (ch)Stanislav Abrahám (cz)Cabowitz (cz)Georgij Bagdasarov (ru)Milan Guštar & 2046 (cz)Lukáš Kuta (cz)Něco v krabičkách (cz)Marek Eisler (us/cz)

PROGRAM - socks off!friday/pátek, 22 / 05 / 2009 from/od 18hDJ Francoise Perrin / Relax SlowcoreDJane Deus Ex Machina / DJ setsaturday/sobota, 23 / 05 / 2009 from/od 15hgarden salad workshop/salátový workshop v zahraděBeseppy et al. / audio mashup workshopTomáš VaněkMindbeam Digidub w/DJ Stevie Weenie (ADD resident)sunday/neděle, 24 / 05 / 2009 from/od 15hsunday chilloutADD soundsystem: The Summer Tour 2008 / documentary installation screeningfriday/pátek, 29 / 05 / 2009 from/od 18hNěco v krabičkách,Standa Abrahám, Michal Cab, Georgij BagdasarovAkita.Ysaturda/sobota, 30 / 05 / 2009 from/od 15hbryndzové halušky / cooking workshopMilan Guštar & 2046 / AbakusLukáš Kuta / solo violinMichal Mariáneksunday/neděle, 31 / 05 / 2009 from/od 15hMarek Eisler / Sonic Gardenssunday chillout, the end

fraktály ve filmu


Co má společného animace s fraktály a jak lze malovat zvuk, pochopíte z tvorby rakouské experimentátorky Baerbel Neubauerové, která byla porotkyní studentských snímků na letošním festivalu animovaných filmů Anifest. Neubauerová začala experimentovat s filmem v 80. letech, tehdy ještě s hraným, v 90. letech začala skládat hudbu a kreslit a rýt přímo na filmový pás, podobně jako ve 30. a 40. letech animátor Len Lye. Od nového milénia se paní Neubauerová věnuje 3D počítačovým experimentům, zkoumající mikrokosmos struktur či makrokosmos vesmíru, které jsou si překvapivě navzájem podobné. Její abstraktní hry forem, zvuků a barev mají svůj předobraz v přírodě, ve fraktálech, tedy v drobných nepravidelnostech a tvarových proměnách, z nichž se skládá třeba podmořský svět nebo i běžný řez listem. V teplické části Anifestu představila autorka svou tvorbu a na workshopu, jenž spíše připomínal přednášku, představila software, kterým "maluje hudbu i obrazy" svých filmů. Nyní dokončuje svůj zatím poslední projekt, Fraktální cykly.

Musica Genera 2009

Musica Genera  je nejvýznamnějším současným polským vydavatelstvím na poli experimentální hudby, noisu, improvizace a sound artu. Štětínský label založený kytaristou Robertem Piotrowiczem a saxofonistkou Annou Zaradny se neomezuje na vydávání polských hudebníků, ale vydává opravdovou elitu současné "jiné" hudby: v jejich katalogu najdeme například Yoshihide Otoma, Cora Fuhlera, Martina Tétreaulta, eRikam, Axela Dörnera nebo Zbygniewa Karowského. Tyto nahrávky většinou pocházejí z festivalu Musica Genera, v jehož rámci vznikají skutečně nečekaná a inspirativní setkání.
Nyní se chystá již osmý ročník, který se dá bez přehánění označit za vůbec nejlepší středoevropskou přehlídku improvizované hudby s kořeny v hluku, experimentální elektronice nebo ambientu. Na letošní přehlídce, která proběhne 26. až 28. června ve Varšavě, vystoupí například finští elektronici Pan Sonic, hlukaři Jazkamer, John Wiese, členka Spunk a Fe-Mail Hild Sofie Tafjord, rakouský trumpetista Franz HautzingerLionel MarchettiMartin Brandlmayr ad. Já si tuhle příležitost rozhodně ujít nenechám.

Moore vs. Patton


Alan Moore je komiksový scénárista. Mike Patton je hudebník. Patton právě obnovil pro koncertování svou nejslavnější kapelu, Faith no More, Moore zase vydává první část třetího dílu Ligy výjimečných. Oba nemají o práci nouzi, oba se snaží překonávat hranice médií, v nichž se pohybují. Příští rok spojí své síly. Alan Moore namluvil dvouhodinovou autobiografii, k ní by měl vyjít "fotografický román" a navíc ještě soundtrack. A právě na něm se bude Patton podílet. Spojení silných nebývají nejsilnější, snad se v tomto případě zadaří!

čtvrtek 21. května 2009

Zlomvaz: Ocenění




Na závěr festivalu divadelních škol Zlomvaz předala v sobotu 16.5. A2 ocenění Čurda do 30 vět Aleně Bazalové z pražské DAMU za roli Panenky v inscenaci Marnotratný syn (inscenace získala také Cenu diváků). Mladá herečka tím dostala možnost nazkoušet a v příští divadelní sezoně na prknech DISKu uvést jednu z divadelních minutek A2.

Divadelní agentura Dilia udělila Cenu Evalda Schorma za původní divadelní hru, dramatizaci nebo překlad. Cenu si odnesla Kateřina Bohadlová. Nominováni ještě byli Braňo Holiček a Milan Šotek.

Cenu předsedy poroty Reflexu Zdeňka Hořínka si do Bratislavy odvezli studenti tamní VŠMU za inscenaci Nemá kocúr večne hody. Čestná uznání porota udělila Andreje Vozárové za roli Matky v inscenaci Nemá kocúr večne hody, Rebece Polákové za roli Dcery ve stejné inscenaci a Anně Schmidtmajerové za roli Iny v Marnotratném synovi. Cenu Reflexu za nejlepší herecký výkon a spolu s ní i finanční odměnou 50 000 korun získal Ondřej Bauer za hlavní roli Broučka v inscenaci Marnotratný syn autora a režiséra Jana Jirků.

Plešatá muzika

Jean Dubuffet je známý především jako svérázný umělec, který se jako jeden z prvních nechal inspirovat uměním neškolených lidí a kromě jiného také zavedl termín art brut. Některé z jeho provokativních a podvratných východisek můžeme znát i z knihy Dusivá kultura (česky vyšla v překladu Ladislava Šerého v nakladatelství Herrmann & synové v roce 1998), v níž kritizuje institucionalizovanou kulturu a umění a východisko nachází právě v neškolené tvorbě nesvázané snobstvím a uměleckými mýty. 
Méně se ovšem ví, že Dubuffet tvořil také hudbu, samozřejmě v intencích své výtvarné tvorby, tzn. naprosto spontánně, živelně a radostně. Podle vlastních slov ve své hudbě „Usiloval o bujení zvuků, v němž by rytmy a melodie vládnoucí obvyklé hudbě byly nahrazeny záplavou zastřených a neurčitých hluků, které by se vzájemně mísily i odpuzovaly.“ Dubuffet doprovází svou recitaci příjemnou kakofonií podivných zvuků a zhroucených harmonií, které vyluzuje z tradičních dechů, rozladěného piana, niněry, z etnických perkusí, exotických strunných nástrojů, z flétny nebo z vlastnoručně vyrobených hudebních nástrojů. Dubuffetovy surové hudební experimenty z alb Musique Brut a Expériences musicales de Jean Dubuffet ou la musique chauve si můžete poslechnout a zdarma stáhnout na ubuwebu.

Roztavená socha


Britští strážníci vyřešili loupež dvoutunové skulptury Henryho Moorea, která zmizela v roce 2005 z Much Hadhamu v Hertfordshireu a trochu to připomíná náš Terezín. Zloději tuto sochu ukradli a roztavili na měď. Z původní hodnoty 3 miliony liber zůstal kov za 1500 a to i přesto, že za její navrácení nabízela Mooreova nadace 100 000 liber. Dnes se s jejími částmi můžete pravděpodobně setkat v dovozové elektronice z Číny.

středa 20. května 2009

Automat nebo Pat a Mat?


Až si příště půjdete k automatu pro kávu, vybrat peníze nebo si koupit cigarety, uvědomte si laskavě, že za všemi těmi vynálezy vězí člověk. A co když je to tak doslova?

Mléčná dráha nad Texasem

Střed Mléčné dráhy přecházející v noci nad americkým Texasem.

úterý 19. května 2009

Echenozův Zátopek


V anglickém překladu v říjnu vyjde útlý román, který francouzský spisovatel Jean Echenoz (česky Cherokee, Jdu, U piána a Ravel) napsal podle života českého atleta Emila Zátopka. Na Complete Review si můžete přečíst jeho vcelku pozitivní recenzi. Kniha by letos měla vyjít i v českém jazyce, a to v překladu Jovanky Šotolové v nakladatelství Mladá fronta.

pondělí 18. května 2009

Zahrajte si zítra v pražských ulicích


Dne 19. května si bude možné v ulicích Prahy zahrát zvláštní pouliční hru s názvem "Uff", do níž bude zapojeno osmnáct různých míst v ulicích, upravených pro různé nezvyklé činnosti. Hra ve stylu tzv. geocatching využívá navigačního systému GPS a proměny herního plánu tak bude možné sledovat online. "Přijďte si třeba zahrát golf, postrašte někoho, starejte se o floru, zastřílejte si, projeďte se na člunu, létejte, exhibujte, zpívejte, malujte, udělejte pár fotek nebo si jen dejte piknik na místě, kde by vás to dříve nenapadlo," uvádí se na stránkách projektu, jehož autorem je mj. Signaler.

Alzheimerova choroba na HBO


Televizní společnost HBO dala na web ke shlédnutí zdarma čtyřdílný dokumentární seriál, který se věnuje alzheimerově chorobě.

neděle 17. května 2009

Karel Čapek online


Městská knihovna v Praze spustila webovou stránku věnovanou Karlu Čapkovi. Kromě odkazů na jeho dílo ve fondu knihovny tu najdete i většinu románů, esejů a divadelních her ke stažení v plné verzi a to hned v několika formátech.

sobota 16. května 2009

Zlomvaz: Rodinné príbehy plus 2 x DAMU




Páteční a sobotní soutěžní program festivalu divadelních škol Zlomvaz byl ve znamení jednoho hostování bratislavské VŠMU a dvou inscenací domácí DAMU. Slováci přivezli Rodinné príbehy Biljany Srbljanovič, srbské dramatičky, která balkánské války nahlíží prizmatem dětských her. To však ve sterilní inscenaci není zjevné a divák neznalý textu se může lehce ztratit. Opět - proč hrají bratislavští studenti právě tuto hru? Jde o výpověď nebo pouhé školní divadelní cvičení? V tomto případě spíše o to druhé.

Marnotratný syn pražské DAMU, autorská inscenace, nabízí sice poměrně triviální a ne zcela originální zápletku - seriálové postavy, které nutí autora, aby je dobře napsal -, míchají ji však s klasickými Broučky a hlavně nutí diváky, aby se zamysleli nad osobitou studentskou výpovědí. Herečky a herci evidentně hrají své téma a prokazují sympatický komediální talent.

Damáckou Vévodkyni z Amalfi již Ádvojka recenzovala v č. 5/2009.

pátek 15. května 2009

Na cestě apokalypsou

Režiséra Johna Hillcoata známe z podařeného a nebývale špinavého australského westernu The Proposition (2005), jehož scénář napsal Nick Cave. Když se začalo proslýchat, že se  filmového zpracování knižního hitu Cesta od Cormaka McCarthyho (kromě Pulitzerovy ceny vzpomeňme např. výsledky ankety Lidových novin Kniha roku a související proslulé recenzní kutění V. Klause) ujme právě Hillcoat, většina McCarthyho fanoušků si oddechla. S ohledem na předchozí film se totiž zdá, že pro postapokalyptický příběh, částečně vycházející ze schématu westernového příběhu, bude tento režisér ideálním tlumočníkem. Poutnickou dvojici otce a syna ztvárňuje vousatý Viggo Mortensen a Guy Pearce.
Film by měl mít premiéru 16. října, zatím se můžeme podívat na čerstvě zveřejněný trailer. Ten vypadá velice nadějně, ale v případě McCarthyho křehké rovnováhy silných slov nejen o Bohu a jednoduchého děje není nic jisté - vzpomeňme například Billyho Boba Thorntona, jehož zpracování McCarthyho Všech krásných koní s Mattem Damonem v hlavní roli dopadlo dost bídně. 



Levitace v Cabinetu


V nejnovějším čísle kulturního čtvrtletníku Cabinet Magazine je článek v Bruselu žijícího spisovatele Aarona Schustera The Cosmonaut of the Erotic Future (Kosmonaut erotické budoucnosti), úryvek z jeho připravované knihy o levitaci. Rozebírá zde fenomén levitace v umění a literatuře, od náboženství po moderní vědu. Dochází k tomu, že naprosto zásadní pro levitaci byla šedesátá léta minulého století, kdy vznikla například televizní série The Flying Nun (Létající jeptiška), Yves Klein se vrhl do prostoru a vydal svůj manifest o nutnosti umělce naučit se levitovat a Jacques Lacan použil ve svém semináři termín "kosmonaut erotické budoucnosti" a přirovnával zkušenost moderního subjektu ke zkušenosti kosmonauta. V době nedávnější pak francouzský spisovatel Pierre Kohler zkoumal otázku sexuality ve vesmíru a Samuel O. Poore v časopise Journal of Hand Surgery přednesl problém, zdali by se dala lidská ruka upravit na funkční křídlo (odpověď zní ne).

Internet 1969

Před čtyřiceti lety vypadal svět trochu jinak než dnes. Už v té době ale bylo jisté, že technologie se budou vyvíjet směrem k sítím. Takhle nějak si tehdejší vizionáři představovali internet...

Zlomvaz: Večer tříkrálový a Nemá kocúr večne hody




Ve čtvrtek se na festivalu divadelních škol Zlomvaz představily dvě soutěžní inscenace: Shakespearův Večer tříkrálový brněnské JAMU a Ostrovského Nemá kocúr večne hody (Nemá kocour pořád posvícení) bratislavské VŠMU.

To, že je Večer tříkrálový v režii Jany Janěkové studentské představení, by asi na první pohled poznal málokdo. A nemyslím to jako kompliment. Inscenace totiž působí velmi staře, nemuselo by se za ní stydět žádné vyžilé mainstreamové divadlo, které chce diváky hlavně "hladit po duši". Nesnesitelně dlouhý kus je prošpikovaný srdceryvným zpěvem a expresivními pohybovými pasážemi, jejichž smysl v celku inscenace mi unikal. A nebyla jsem zjevně sama, komu Večer tříkrálový připadal jako příliš silná káva. Chytřejší většina publika to vzdala o přestávce.

Nemá kocúr večne hody zpočátku diváka navnadí extrémní výtvarnou stylizací i do karikatury vyhnaným hereckým projevem. S tím si ale inscenátoři mohou vystačit tak deset minut. Pak už je to totiž pořád stejné - herci křičí, řinčí, muzicírují, čím víc do toho šlapou, tím víc celá stylizace postrádá smysl a je spíš protivná, než funkční.

Obě inscenace jsou překvapivé především tím, kolik divadelních klišé jsou mladí herci schopní navršit. O tom, že zřejmě ani oni sami nevědí, o čem a proč "potí krev", ani nemluvě. Má-li být toto mladá energie a nová krev českého, respektive slovenského divadla, pak je vskutku čeho se obávat.

Beatbox narychlo

Na konci května se v Berlíně uskuteční Beatbox Battle. K největším hvězdám tohoto hraní na vlastní ústa přibyla sedmnáctiletá Kanaďanka Julia Dales, která do soutěže o poslední volné místo, jež se konala na portálu YouTube, poslala své video nahrané ležérně na zadním sedadle automobilu. Kromě nejrůznějších zvuků tu remixuje i písně Justina Timberlakea, Fergie a Nelly Furtado. Přetáčí, přidává zvuk startování automobilu a mnoho dalších zvuků.

čtvrtek 14. května 2009

Ware v supermarketu


Na webové stránce magazínu The New Yorker se objevil nový komiksový příběh Chrise Warea (Jimmy Corrigan) nazvaný Disconnect. Také vás štvou lidé nakupující s mobilním telefonem u ucha?

Zlomvaz: Eva, Eva!




Soutěžní sekci festivalu divadelních škol Zlomvaz včera odstartovala inscenace brněnské JAMU Eva, Eva! Gazdinou robou Gabriely Preissové se pro text inscenace inspirovala Anna Saavedra a ve Studiu Marta kus režírovala Janka Schmiedtová.

Preissové postavy se tak ocitly ve světě popkultury, televizních show, módních přehlídek, zábavy a všeobecného důrazu kladeného na to, jak člověk, věci, události vypadají, jak se kdo tváří (spíš než jaký opravdu je) a co na to řeknou lidé. To všechno okořeněné retrem osmdesátých let a multifunkční obývákovou stěnou, která symbolizuje zapšklé a ustrašené maloměšťáctví.

Všechny ženy touží po svatbě? Moderní a zdánlivě volnomyšlenkářská Eva (Julie Goetzová, která rozhodně stojí za pozornost) zvolí - když svatba s Mánkem (Ondřej Jiráček) je jen iluze - raději smrt. Vlastně dost neadekvátní řešení. (Recenze inscenace viz A2 10/2009.)

středa 13. května 2009

eska2látor


Bývalý hudební klub Bunkr v Praze patřil mezi nejoblíbenější, přesto musel kvůli nadměrnému hluku skončit (magistrála je ale jiný případ). Už dvanáct let ten unikátní prostor leží ladem. Teď však radní Prahy 1 rozhodli, co s ním. Nastěhují sem policejní stanici; zbudují přednáškové sály a tělocvičnu s posilovnou pro veřejnost. Přednášet a předcvičovat snad budou strážníci. A na domě bude možná vyvěšena pamětní deska „Zde fungoval jeden z prvních rockových klubů v Praze, na jeho památku šup na rotoped!"

úterý 12. května 2009

Současná hudba v klasickém balení


Jak by možná vypadala hudební alba, kdyby vycházela v klasické britské edici Pelican Books?

eska2látor


Letos začal v Srbsku platit hrůzu nahánějící zákon: k tomu, aby hudebníci mohli veřejně vystupovat v zahraničí a údajně i ve vlastní zemi, musí mít oprávnění od nově ustavené „Asociace srbských estrádních hudebníků“. K jeho získání je nutné splnit následující podmínky: zaplatit roční poplatek 120 eur, složit hudební zkoušku a předstoupit před komisi, která rozhodne, zda hudebník opravdu hraje hudbu či nikoliv. Problém je v tom, že tamější zákonodárci chápou povolenou hudbu přesně v souladu s názvem asociace: jako estrádní rádiový pop. Představitelům extrémnějších žánrů prý licenci prostě neudělí, což dosvědčuje nekompromisní oficiální vyjádření ministerstva kultury: „alternativní hudba je považována za nižší formu umění“. Že by návrat k osvědčenému filtru Entartete Kunst?

pondělí 11. května 2009

Haklův úspěch v zahraničí


V čerstvě ohlášeném užším výběru překladů, nominovaných na Oxford-Weidenfeldovu překladatelskou cenu, udělovanou v rámci evropských jazyků, se objevil také Marek Tomin s převodem románu Emila Hakla O rodičích a dětech (Of Kids and Parents). Vítěz bude ohlášen 10. června.

neděle 10. května 2009

Nebe nad New Yorkem


Panoramatické fotografie New Yorku z ptačího pohledu, které si můžete otáčet a přibližovat.

sobota 9. května 2009

MUTO aneb Jak pomalovat zeď


V mezinárodní soutěži krátkých filmů letošního ročníku AniFestu se objevilo také několik snímků, pro které byla stěžejní jejich vizuální (a technická) stránka a tu obsahovou úmyslně odstavily na vedlejší kolej. Jedním z takových titulů byl snímek MUTO, využívající malby na zdích ve městě. Experimentální forma diváky podle ohlasů přímo v hlediště mimořádně zaujala, žádné ocenění si však film z festivalu neodnesl. Pokud byste se chtěli o vzniku a skupině, která snímek vytvořila, něco více dozvědět, nabízí se dvě cesty: oficiální stránky a blog.

eska2látor


Mohli jsme spasit svět – ale padla vláda. I tak znějí nářky nad koncem vlády v půli českého předsednictví EU. Politický spor se redukoval na obraz „kudly v zádech“ (slovy Václava Havla; podobnost s německým mýtem, že bylo možné vyhrát první světovou válku, nebýt „dýky do zad“ z vlastních řad, je jistě náhodná). Jako by evropské předsednictví (vnucující neoliberalismus v době, kdy se zdiskreditoval krizí) bylo nedotknutelnou metafyzickou hodnotou, přebíjející námitky proti vládě. Eurokýč předznamenal volební kampaň, jejímž tématem bude podle Mirka Topolánka svoboda. Půjde o antikomunistickou kampaň. Předseda ODS si nyní našel náhradního politického otce v hlavním sokovi svého bývalého politického otce a můžeme od nich nyní očekávat spojení politického kýče a pravicovosti. Jak to bude poté, až uhájí svobodu, s těmi daněmi a s dalšími politickými otázkami?

Smutný osud prasete v Afghánistánu


V Afghánistánu žije jediné prase - Khanzir. Jako dar ho do kábulské zoo věnovala před sedmi lety Čína, spolu s jeho družkou. Protože však Afghánci neměli z náboženských důvodů s prasaty žádné zkušenosti, dali je do výběhu spolu s medvědy a tak prasnice i se selaty přišla o život. Teď se Afghánci začali bát prasečí chřipky, a tak muselo prasátko do karantény. Přišlo tak o svého jediného kamaráda, kozu, ze stejného výběhu.

eska2látor


Jak napsat co nejmlčenlivější tiskovou zprávu? Třeba takto: „Linhartova nadace a Experimentální prostor Roxy/NoD hluboce litují selhání Galerie NoD ve věci dubnové výstavy v jejích galerijních prostorách. Galerie NoD byla uzavřena a z incidentu budou vyvozeny důsledky. Do budoucna budou přijata potřebná opatření, aby se tato situace již neopakovala.“ To je celé. Na dotazy pořadatelé neodpovídají. Poničená výstava Poláka Petera Fusse Achtung! (montáže z filmových záběrů, kde mají nacisté na rukávech místo hákového kříže židovské hvězdy) kritizovala protipalestinskou politiku Izraele. Pražské prostory Roxy a NoD sídlí v domě, který patří Židovské obci Praha. Zůstává nezodpovězený dotaz: v čem konkrétně si představitelé nadace myslí, že jejich galerie selhala?

pátek 8. května 2009

Maso, maso, maso!

Když si pustíte tento videoklip, možná dostanete chuť na pořádnou porci masa! Nebo si rovnou postavíte masodům? Nebo si pořídíte něco masitého na sebe? A kdyby se to trochu připálilo, odneste to do muzea!

čtvrtek 7. května 2009

To nejlepší z islandského rocku a popu


Islandská veřejnoprávní stanice RÚV a webový portál tónlist.is vybrali 100 nejlepších islandských rockových a popových alb a vy si je všechny můžete zdarma poslechnout. Pokud z Islandu znáte jen Björk, Sigur Rós, Múm nebo The Sugarcubes, zde najdete stručný popis tvorby dalších kapel a interpretů.

středa 6. května 2009

Bono básní o Elvisovi


Báseň Bono Voxe ze skupiny U2 z roku 1995 věnovaná jiné rockové hvězdě, Elvisovi Presleyemu. Za básní následuje interpretace Johna Sutherlanda, profesora moderní literatury z londýnské University College.

úterý 5. května 2009

Poručíme větru...


Proměňte se ve všemocný vítr, vytvořte si pořádnou sněhovou kouli a sestřelte dům, mrakodrap, letadlo nebo nějakého toho chodce. Meteorologická hra, u které vám zdřevění ukazováček a v uších bude hvízdat.

Umění vázané v krtčí kůži


Skineart, neboli obrázky z vašich Moleskinů...

pondělí 4. května 2009

Život jako film


Představte si svůj život jako film. Když se narodíte, začíná, když zemřete skončí. Vyberte si Hvězdné války, Krotitelé duchů, Čaroděje ze země OZ nebo Big Lebowského, přidejte věk, jakého se asi dožijete a objeví se vám obraz, v němž se právě nacházíte. Další vteřina nastává za 4 dny...

Lynchova plovárna

Režisér David Lynch představuje svůj Interview Project. V rozhovorech, kterých má být 120 zachycuje obyčejné Američany s jejich osudy, sny a tvářemi. První z rozhovorů se na webu objeví 1. června!

eska2látor


Velké nahrávací společnosti a správci autorských práv se 17. 4. zaradovali, když stockholmský soudce (jak se později ukázalo, zřejmě podjatý) uložil čtveřici zakladatelů portálu The Pirate Bay roční tresty vězení a nařídil jim zaplatit odškodné 30 milionů švédských korun (přes 70 milionů Kč) ve prospěch velkých společností. Provinili se prý tím, že svým webem se „sofistikovanou vyhledávací funkcí“, snadným stahováním či odkazy pomáhali uživatelům porušovat autorská práva. Důvodem k radosti pro firmy může být i skutečnost, že se jim podařilo přimět Evropský parlament, aby prodloužil stávající dobu trvání autorských práv v hudebním průmyslu EU z 50 až na 70 let. Zatímco asi nenajdeme mnoho hudebníků-důchodců, kteří by si tím polepšili, pro firmy spravující jejich práva je to radost. Jásání je to, doufejme, předčasné. Odsouzení se odvolali a spor se zřejmě potáhne několik let. A mezitím rostou protesty proti zastaralé podobě autorského práva mezi těmi, kdo nechtějí být za sdílení hudby či jiných kulturních produktů kriminalizováni. Na demonstraci Pirátské strany ve Stockholmu přišly stovky lidí a její odnož vznikla i v Česku. Podpisů pod peticí za registraci nové strany se již na internetu sešlo více než dva tisíce.