středa 30. září 2009

Rankinův Hellblazer


Skotský spisovatel Ian Rankin je známý především jako duchovní otec inspektora Rebuse. Jeho nejnovější počin zůstává žánrem detektivka, i když trochu mysteriózní, změna nastala v médiu. Ano, i Rankin podlehl kouzlu komiksu! A ke svému komiksovému debutu si vybral docela známou postavu - Johna Constantina alias Hellblazera, na kterém se už vystřídala pěkná řádka scénáristů včetně Alana Moorea (který ho stvořil) nebo Gartha Ennise. Jeho komiksový román se jmenuje Dark Entries a vznikl ve spolupráci s kreslířem Wertherem Dell'Ederou.

úterý 29. září 2009

Komiksové dějiny v komiksu


Na blogu Komiksárium se objevil již čtvrtý díl komiksové série Sbohem, má lásko!, v níž Karel Jerie jako kreslíř a Tomáš Prokůpek jako scénárista, přibližují historii (nejen) českého komiksu, a to ve formě komiksu. Hlavní hrdina Venoušek-Véna-Vašek-Václav prožívá nejrůznější dobrodružství ve stylu Malého Nema, Rychlých šípů, nebo odvážného kreslíře ve čtvrtém příběhu ze "série" Nebojácná Věrka. Jerie dokáže dobře zachytit rysy původní kresby i její historickou patinu a Prokůpek zase napěchovat text mnoha odkazy. Osmidílný komiks loni získal 1. cenu v kategorii profesionálů na Mezinárodním festivalu komiksu v Lodži.

neděle 27. září 2009

Icycle - naháč na kole


Pokud už máte na kole proježděné architektonické plány, můžete na něm vyrazit sbírat bublinky. Jako naháč na kole překonáváte nejrůznější úskalí ledové krajiny. Do toho sněží a chybí zpátečka. Je to přeci jen kolo...

sobota 26. září 2009

O´Reilly: Please Say Something

Letošním držitelem ceny Cartoon d´Or za nejlepší evropský krátký animovaný film, udělovanou v rámci Cartoon Forum, které se koná v Norsku, se stal snímek Please Say Something Davida O'Reillyho. Ten má na svém kontě také Zlatého medvěda za nejlepší krátký film z Berlinale 2009. Autor ve filmu vypráví romantický příběh o lásce kočky a myši v jakémsi posta-apokalyptickém digitálním světě.

pátek 25. září 2009

Zemřela Ljuba Štíplová


Dne 24. září 2009 zemřela spisovatelka Ljuba Štíplová. Nejvýraznější byla její spolupráce s Jaroslavem Němečkem na sérii Čtyřlístek. Sešity, kde je pod scénářem podepsána právě Štíplová patří k těm nejlepším z prvních dvou stovek. Je také autorkou mnoha dětských knih, z nichž nejznámější je asi Byla jednou koťata, která se později stala předlohou stejnojmeného animovaného televizního večerníčku .

čtvrtek 24. září 2009

Skandální obálky

Silueta Dvojčat.

Webový magazín Webdesigner Depot vybral nejskandálnější obálky amerických periodik.

středa 23. září 2009

Kanál ČR


Jeden z pražských kanálů. Jak výmluvné pro současnou ČR. Že by nové logo země?

Kurzy na Nobelovku


Říjnové vyhlášení nositele Nobelovy ceny za literaturu se blíží a tak sázkové kanceláře opět vypisují kurzy, z nichž můžeme vyčíst, kdo má letos největší šance. Pro připomenutí, loňský vítěz, Jean-Marie Gustave le Clézio měl zpočátku kurz 14/1. Letos je favoritem Amos Oz (5/1), následovaný Assií Djebarovou (6/1), Juanem Goytisolou (7/1 - nebo opravdu myslí Luise??), Joyce Carol Oatesovou (8/1) a Philipem Rothem (8/1). Z českých autorů má největší šanci Arnošt Lustig (17/1) a tradičně i Milan Kundera (51/1). Přesné datum předání Švédská akademie ještě nezveřejnila.

úterý 22. září 2009

Proč sci-fi romány nedostávají literární ceny?


Spisovatel Kim Stanley Robinson obvinil porotce Bookerovy ceny z toho, že při udělování ceny ignorují žánr sci-fi (ostatně jako další žánry). Podle něj mají šanci na získání prestižní literární ceny především autoři, kteří píší o historii, podle Robinsona však k historickým látkám není často co nového dodat. Letošní předseda bookerovské komise James Naughtie přiznává, že Robinson může mít pravdu, nicméně knihy na cenu nominují nakladatelé (za každé nakladatelství mohou být nominovány jen dvě knihy). Odmítá však, že by knihy odehrávající se v historii neměly co říct o naší současnosti. Žánru sci-fi se věnuje speciální číslo magazínu New Scientist.

pondělí 21. září 2009

Bublina ve vesmíru


V souhvězdí Kasiopea se nachází bublina obřích rozměrů. Mlhovina nazvaná NGC 7635 nebo také Mlhovinová bublina je v průměru široká 6 světelných let a každou hodinu se zvětší asi o 7 milionů kilometrů. Uvnitř této mlhoviny se nachází hvězda, která je zhruba 40x větší než naše Slunce. Ta ze sebe vyvrhuje plyny, z nichž se tato bublina vytváří. Mlhovinová bublina je vzdálená 7100 světelných let od Země a mohou ji pozorovat i hvězdářší amatéři.

Wilhelm Sasnal v K21




Žádné téma není pro polského malíře Wilhelma Sasnala (1972) podřadné, vedlejší nebo nedůležité. Politické a historické reference kóduje do názvů jinak zpravidla neutrálních obrazů, plných nezřetelných figur, zastřených situací, těžko čitelných detailů nebo vyloženě abstraktních ornamentů, v kterých především předvádí různá malířská kouzla, strategie a postupy. Vzniká jakási skládačka, obrazový kaleidoskop, komiks odrážející novodobé a současné dějiny Polska, Německa, celé Evropy i celého transformačního teritoria v hraničních oblastech bývalého Východu a Západu. Doslova jako „obrazový atlas“ vypadá soubor asi 500 Sasnalových děl z posledních let. Výběr z nich je prezentován na právě probíhající velkorysé retrospektivě v Düsseldorfu (K21).
„Sasnalovo dílo je Ikonou pro současnou banalitu, konzum, politickou bezradnost a projevy intimního života“ (Susanne Altmann). Je velmi obtížné tyto obrazy nějakým způsobem kategorizovat, stejně tak je těžké vystopovat pravou příčinu Sasnalova světového veleúspěchu. Ještě před šesti lety totiž patřil společně se svými krakovskými souputníky Rafalem Bujnowskim (1974) a Marcinem Maciejowskim (1974) k pouhým nadějným čekatelům mladé polské malby. Mezitím, co jeho mladší kolegové převzali roli uměleckých rebelů, Sasnal se stal ve svém věku uznávaným klasikem, který je nyní jedním dechem spojován s hvězdami světové malby, kterými jsou Luc Tuymans nebo dokonce Gerhard Richter.

čtvrtek 17. září 2009

Pullman o Ježíšovi


Nakladatelství Canongate vydává edici Mýty, v níž různí spisovatelé, kteří již mají ve světě literatury své jméno zpracovávají klasické mýty do moderní podoby. V českém jazyce tuto edici vydává nakladatelství Argo, a tak si můžeme přečíst o Mínotaurovi v podání Viktora Pelevina, Penelopě a Odysseovi od Margaret Atwoodové nebo o Heraklovi podle Jeanete Wintersonové. Ještě letos se možná dočkáme Prométhea, jehož legendu zpracoval Michel Faber. Teď nakladatelství Canongate oznámilo, že na svoji edici ulovilo dalšího spisovatele: je jím Philp Pullman (trilogie Jeho temné esence), který by se měl zhostit příběhu Ježíše Krista. Uvidíme, jak si s tím neskrývaně ateistický autor, který neváhal ve své trilogii Boha zpodobnit jako senilního starce, poradí. Jeho Ježíš prý bude mít dvě tváře: božího syna a darebáka.

středa 16. září 2009

Kdyby Indiana Jones vznikl v roce 1951...

Kdo je Eyevan? Tak si říká uživatel webu Youtube, který se věnuje sestříhávání trailerů. Jeho prvním počinem byli Krotitelé duchů z roku 1949. Následoval Forrest Gump se stejným datování. A teď přicházejí Dobyvatelé ztracené archy z roku 1951! Nejde o předchůdce slavnějších filmů z 80. a 90. let, ale originálně sestavené útržky starých filmů, z nichž vznikají působivé trailery na filmy (téměř) současné.

Co je Google Books Search?


V posledních dnech se o službě Google Books Search mluvilo především jako o nebezpečí pro evropský trh s knihami (zejména v souvislosti s tzv. Vyrovnáním - více najdete v nové Advojce číslo 19). Pokud se o této službě chcete dozvědět více, můžete si přečíst některý z anglických článků, které k tématu vyšly. Jejich bibliografický soupis vytvořil Charles W. Bailey, jr.

úterý 15. září 2009

Mot is back!


V loňském roce se komiksové nakladatelství Mot odebralo na věčnost. Teď se vrací. Prvním titulem nového Motu není žádná novinka, ale dostisk dnes už rozhodně kultovního komiksu Pixy Maxe Anderssona (ten bude jedním z hostů nadcházejícího Komiks!Festu). A jaké jsou další plány nakladatelství? To je zatím tajemství (letos by to měly být dva komiksy), nicméně, proslýchá se, že se dostane další Anderssonovo album. A na jaře prý vyjdou první moťácké romány, které "budou stejně srandovní, zoufalé a vychytané jako naše komiksy". Určitě je na co se těšit!

Fotoarchiv M.L. Parkera


Huntigtonská knihovna zveřejnila fotoarchiv Maynarda L. Parkera (1901-1976), který se zaměřoval především na zachycování architektury a nábytkového designu. Z více než 58 000 fotografií jich je k vidění na jejich webu téměř 6 000.

pondělí 14. září 2009

Umění kresby naživo


Několik umělců se rozhodlo netradičně prezentovat na internetu svoje díla. Nahráli na kameru proces kresby, od prvotních náčrtků až po finální titěrnou práci s detaily. Záznam jejich tvůrčí činnosti můžete ve zrychlené verzi vidět na stránkách Sketchtheatre. Každé video doplňuje oblíbená písnička autora.

Otrávený Batman


Vývojářská firma Eidos vytvořila netradiční protipirátskou ochranu pro svou počítačovou hru Batman: Arkham Asylum. Pokud si stáhnete nelegální verzi, je hrdina ve hře po chvíli zneškodněn otravným plynem. Když si jeden z hráčů na stránkách firmy na tuto "chybu" stěžoval, vývojáři mu odpověděli: "Zkuste si hru koupit. Ve hře není žádný otravný plyn a hra zatím nevyšla. To není chyba ve hře, ale ve Vaší morálce." Zdá se, že i vývojáři mají smysl pro humor.

neděle 13. září 2009

Kolem kolem domu


Projeďte se na bicyklu po architektonických plánech! Jednoduchá hra, v níž je vaším úkolem vyhýbat se náčrtkům domů, stromů i popiskům v plánech na výstavbu menšího (podle toho kam dojedete) městečka.

sobota 12. září 2009

Sýr nebo font?


Vyznáte se v sýrech? A ve fontech? Jestli ano, můžete si zkusit, kolik toho vlastně víte!

čtvrtek 10. září 2009

Hubbleův teleskop 2: Vzkříšení


Letos v květnu vyslala americká vesmírná agentura NASA posádku techniků, kteří měli vylepšit technické vybavení Hubbleova teleskopu a prodloužit jeho životnost do roku 2014, kdy bude nahrazen modernějším Jamesovým teleskopem. Hubbleův teleskop byl rozšířen o 180 vylepšení a teď začal posílat na Zem daleko kvalitnější snímky z vesmíru.

středa 9. září 2009

ČTE_SY_RÁD?


Po Guerilla Readers je dalším projektem studentů Kabinetu informačních studií a knihovnictví brněnské FF MU stránka zaměřená na doporučování knih, která by měla nahradit sečtělého knihovníka. Název nového projektu je ČTE_SY_RÁD a najdete tu doporučení populárních "osobností", jako je Lucie Vondráčková (doporučuje Sofiin svět, Cizinec a Kámen a bolest), Aleš Brychta (Vyhoďme ho z kola ven, Zeměplocha, Doktor Živago) nebo Josef a Jája Dvořákovi (Švejk, Baron Prášil nebo Idiot), ale také doporučení knih podle žánru nebo literárních cen. Člověk, který čte se tu zatím příliš nového nedozví, uvidíme, zda se v budoucnu zapojí ti čtoucí a budou doporučovat nejen klasickou a populární literaturu.

úterý 8. září 2009

Bookerova cena: užší výběr


Do užšího výběru knih nominovaných na Bookerovu cenu se dostali:

A S Byattová The Children's Book

J M Coetzee Summertime

Adam Foulds The Quickening Maze

Hilary Mantelová Wolf Hall

Simon Mawer The Glass Room

Sarah Watersová The Little Stranger

Podle sázkových kanceláří má největší šance Mantelová (4/5), následovaná Watersovou (4/1), Coetzeem (6/1), Byattovou (8/1) a Mawerem s Fouldsem (oba 10/1) Vítěz bude vyhlášen 6. října.

Jahodový Jam 09: Totalitní design

Vítězem letošního ročníku filmového festivalu Jahodový Jam, který se uskutečnil 5. září se stal snímek Totalitní design Pavla Lukáše. Je to režisérova praktická absolventská práce v ateliéru grafického designu brněnské Fakulty výtvarných umění VUT.

pondělí 7. září 2009

Nakladatelský slang


Robert McCrumb se na webu deníku Guardian rozepsal o nakladatelském slangu a pokusil se rozklíčovat, co znamenají různé reklamní slogany na obalu knihy. Tak například:

I laughed out loud -
v knize najdete jeden vtip

In the tradition of X
- autor vykradl autora X

Booker Prize contender -
román, za který nakladatel zaplatil příliš velký honorář

Multicultural phenomenon -
nikdo nedokáže vyslovit jméno autora

European sensation -
opili jsme se ve Frankfurtu

Witty and profound - tři vtipy a nevysvětlitelné odkazy na Wittgensteina

neděle 6. září 2009

Archiv zvukových nahrávek


Britská knihovna otevřela svůj archiv zvukových nahrávek z celého světa veřejnosti. A to zadarmo! V databázi najdete 28 000 záznamů v celkové délce více než 2000 hodin. První nahrávky pochází z roku 1898. Za to nejlepší Britská knihovna považuje britskou lidovou hudbu, ale také hudbu z Indie, Afriky nebo Fiji. Najdete tu ale také nahrané výpovědi lidí, kteří přežili holocaust, záznamy anglických akcentů a dialektů nebo zvuky zvířat.

sobota 5. září 2009

Benátky 2009: Valhalla Rising

Snímek Bronson se v našich kinech ještě ani pořádně neohřál a už se chystá premiéra (zatím bohužel jen zahraniční) dalšího filmu dánského režiséra Nicolase Windinga Refna, nazvaného Valhalla Rising. Jednooký (navíc němý) bojovník v podání Madse Mikkelsena utíká ze zajetí a kráčí nemilosrdně do "srdce temnoty". Premiéru má snímek na právě probíhajícím filmovém festivalu v Benátkách.

pátek 4. září 2009

Bertrand Russell a Logicomix


Nečekaným hitem podzimní komiksové sezóny v USA a Velké Británii se může stát z řečtiny přeložený Logicomix. Jeho autoři, scénáristé Apostolos Doxiadis a Christos H. Papadimitriou a kreslíř Alecos Papadatos, se zaměřili na otázky vedoucí k položení základů současné matematiky a vypravěčem knihy se stal filosof Bertrand Russell.

čtvrtek 3. září 2009

WWB 09/09: Na výletě


Zářijové číslo magazínu Words Without Borders se tematicky zaměřuje na pěší turistiku a to jak městskou, tak mimoměstskou. V čísle jsou zastoupeni autoři: Siegfried Kracauer, Troub’s, Davide Sapienza, Agur Schiff, Antonio Ungar, Alexej Ivanov nebo Marjan Strojan.

středa 2. září 2009

Campbellův Alec v říjnu


V říjnu vychází pod názvem Alec v jednom svazku autobiografické (Alec MacGarry) komiksy Eddieho Campbella (autora kresby komiksu Z pekla). Cambell se v poslední době zajímá o reklamní tvorbu Willa Eisnera ale také mnoho dalších věcí, zejména z oblasti výtvarného umění a pravidelně o svých zájmech informuje na svém blogu.

úterý 1. září 2009

Choreografie a tanec Piny Bausch





Hiphopová ulice


V New Yorku pojmenovali první ulici podle hiphopové kapely. Místo Hollis Avenue a 205th Street se budete moci projít po ulici nazvané Run-DMC/JMJ Way. Skupina Run-DMC patřila v 80. letech k průkopníkům hiphopu, který v té době začal pronikat do mainstreamových médií.