čtvrtek 5. července 2012

Maigret podle Pelikána

Patrik Pelikán, výtvarník a hudebník (Ruinu, Fuck It Duet, Psychedelický flákač na odstřel) vytvořil svůj vlastní mix z rozhlasových adaptací Simenonových románů s postavou komisaře Maigreta. Nahrávka vychází jako free download ve formátu mp3 na labelu Blood in the Boat. V hlavní roli Rudolf Hrušínský, pivo a jídlo. Stahujte zde.

U této příležitosti stojí za to připomenout recenzi Ivana Draga na kolekci pěti CD 5x Maigret, která vyšla v loňském roce u Radioservisu z A2 č. 3/2012:

Oblíbený český herec a rybář Rudolf Hrušínský starší se v rozhlasových adaptacích Simenonových příběhů komisaře Maigreta moc dobře poslouchá. Stačí mu spokojeně zavrnět, pochvalně zamručet, užasle hvízdnout či labužnicky zamlaskat – a člověk si hned přeje mít před sebou talíř vepřových výpečků nebo si představuje, že má obrovské břicho a pomalu, zlehka si ho mne… Ostatně, často nejde o nic jiného než zvuky břicha, především žaludku a bránice. Vyšetřování vražd se odehrává v přestávkách mezi telecími závitky, treskou speciál, řízky po milánsku, selátkem na rožni, biftekem a jehněčí kýtou a vším naskrz prosakuje pivo – dobré, lahodné, správně vychlazené, anebo pohříchu teplé, mdlé, bez chuti. Ale ono to nakonec vždycky vcelku ujde. Občas do děje vstoupí víno, calvados nebo grog a v neposlední řadě také další oblíbení kumštýři: Stellinka Zázvorková, Vladimír Brabec, Josefové Vinklář, Větrovec a Abrhám, Eduard Cupák, Jiří Adamíra, Jan Přeučil, Ladislav Mrkvička a další. Stěží může existovat bohatší menu; co položka, to specialita a celé dohromady – toť vrcholný koncert rozhlasového herectví. Tak to fachá a štymuje, až se kvalitní, domácí sádlo roztéká. „Víš, co to je, rozsekat kuchyňským nožem chlapa na kusy, zabalit jednotlivé části do novin, ovázat špagátem a hodit do řeky? No to není maličkost!“ To je kumšt!

1 komentář:

  1. Que excelente sitio web visiten mi sitio blog master f como ganar dinero

    OdpovědětSmazat